Mięśnie szyi nadgnykowe i podgnykowe

Rzadko robię zdjęcia pacjentom przed terapią i po, ale chyba zacznę. Poniższe zdjęcia zamieszczone za zgodą pacjentki.

Czy słyszeliście, że kość gnykowa to jedyna kość nie mająca połączenia z żadną inną? Taka samotna kość w kształcie podkowy, a stanowi podparcie dla krtani i jest szczególnie istotna dla osób pracujących głosem. Kość gnykowa swoją pracę silnie opiera na mięśniach, jedne łączą ją z czaszką (nadgnykowe), drugie łączą ją z mostkiem i tarczycą (podgnykowe).

Mięśnie nadgnykowe i podgnykowe oraz głębokie szyi, to znajdujące się w obrębie szyi struktury. Uczestniczą w ruchach żuchwy, mimice twarzy, ruchach języka, wspomagają oddychanie, przełykanie, żucie. Często pomijane i bagatelizowane.

Opis przypadku

Pacjentka lata wstecz miała problem z uczuciem „guli w gardle”, wrażenie podczas przełykania śliny, z którym udała się do laryngologa. Lekarz po sprawdzeniu gardła i stwierdzeniu, że jest czyste, dał pacjentce skierowanie do psychiatry (sic!).

To zachowanie zniechęciło ją do kontynuowania poszukiwań przyczyn problemu, nauczyła się z nim funkcjonować. Kolejnymi objawami jakie zauważała na przestrzeni czasu było okresowe uczucie przyduszenia i niedawno powstała dysproporcja w napięciu szyi, która wyraźnie się odznaczała przy mimice twarzy. Jak widać na zdjęciu poniżej przy grymasie równomiernie odsłaniającym zęby, tylko lewa część szyi się nadmiernie napina. Po prawej napięcie jest ledwo widoczne, próby aktywacji mięśni z prawej strony nieudane.

Przed terapią

Po pierwszej terapii nie było żadnych efektów, na kolejnej podwójnej (dwugodzinnej wizycie) nastąpiła wyraźna poprawa. W trakcie terapii pojawiły się dreszcze, jako reakcja ze strony układu wegetatywnego, takie reakcje się zdarzają często i na pewno kiedyś zamieszczę artykuł w tej tematyce, aby ją nieco przybliżyć. Po terapii zmniejszyło się nadmierne napięcie lewej strony, ale co ważniejsze aktywowała się strona prawa. Pacjentka przy takim samym grymasie aktywuje szyje niemal jednakowo po obu stronach, wróciła kontrola nad mięśniami.

Po terapii

W przypadku zaburzeń funkcji w obrębie szyi, twarzy i głowy, szczególnie ważne jest aby powierzyć problem osobom wykwalifikowanym, nie próbować leczyć się samemu. Ze względu na mnogość naczyń krwionośnych w tym rejonie, nieprawidłowy nacisk może spowodować niedotlenienie mózgu. Unerwienie tych rejonów również wymaga osób zaznajomionych z anatomią palpacyjną, nie tylko teoretyczną.

 

Dodaj komentarz